Loading...

Monika Lichota – Cywińska

QA Manager, od kilkunastu lat związana z branżą IT i obszarem zapewnieniem jakości oprogramowania. Certyfikowany Tester Oprogramowania i Kierownik Testów. Rozpoczynała swoją
ścieżkę zawodową od uczelni technicznej gdzie prace dyplomowe oraz badania naukowe dotyczyły testowania oprogramowania. Przeszła cierpliwie i po kolei szczeble kariery zawodowej Testera, od praktyk studenckich, poprzez testera, analityka testów, inżyniera automatyzacji, konsultanta, audytora, po lidera zespołu testów, koordynatora prac projektowych, kierownika testów, aby finalnie zbudować testerski zespół specjalistów z dziedziny QA. Testowanie oprogramowania jest nie tylko dla niej codzienną pracą, ale przede wszystkim życiową pasją, którą chętnie dzieli się z innymi. Na potrzeby własnych projektów i zespołu prowadzi warsztaty kreatywnej pracy w zespole, koreluje potrzeby biznesowe i projektowe z celami rozwoju osobistego pracowników, wspiera rozwój umiejętności miękkich, gdzie zadania same w sobie stają się wyzwaniem i czynnikiem motywującym.
Poza praca zawodową czynnie wspiera organizacje lokalne i studenckie, propagując wiedzę i dobre praktyki z zakresu testowania oprogramowania. Jeden z Organizatorów inicjatywy lokalnej WarszawQA. Prywatnie Mama, która nie lubi stać w miejscu i nie zna pojęcia czasu.

Czego szukamy na meetupach i konferencjach

W Polsce, oficjalnie funkcjonuje ponad 15 meetupów, które cyklicznie, co miesiąc organizują spotkania o tematyce IT/QA. Ponadto, równolegle możemy wybrać się na jedną z kilkunastu konferencji, które w swojej agendzie umieszczają tematykę testowania oprogramowania, zapewnienia jakości oprogramowania, a do tego mamy do wyboru w swoim regionie wiele innych spotkań, warsztatów, targów, bootcampów, zawodów i wydarzeń z obszaru IT.

Rosnąca stale ilość wydarzeń, z jednej strony cieszy, bo oznacza że miejsca spotkań powstają z potrzeby dzielenia się wiedza, poszerzania horyzontów, tworzenia sieci kontaktów, zwiększonego zainteresowania zawodem Testera Oprogramowania.

Z drugiej strony organizacja takich eventów staje się nie lada wyzwaniem dla Organizatorów, którzy prześcigają się w CFP(Call For Papers), zdobywaniu sponsorów, nowych gadżetów i przede wszystkim w ułożeniu agendy i próbie zaskoczenia, tym samym zadowolenia Uczestników. Mimo tych starań i tak pozostaje echo: „ale to już było”, „Ci sami Prelegenci”, „te same prezentacje”, „nic dla siebie nie znalazłem”, „za dużo/za mało”.

Czego my zatem szukamy w takich miejscach, czego oczekujemy po wydarzeniach jako Uczestnicy?
Czy szukamy odskoczni, nowości, inspiracji do codziennej pracy, mięsnej dawki wiedzy, nowych znajomości, a może prestiżu?
Czy nasze oczekiwania kończą się na oprawie wydarzenia, świetnym cateringu, zawartości agendy, zwieńczającej imprezie?

Język prezentacji (Presentation language): Polski
Poziom słuchaczy (attendee level): wszyscy (all)