Loading...

W branży testerskiej od 2017, na koncie ma pracę w trzech ludzkich językach, w trzech językach programowania i w dziesięciu różnych projektach. Obecnie na stanowisku inżyniera automatyzacji testów integracyjnych w jednym z największych europejskich projektów IT w branży bankowej. Oprócz automatyzacji testów i rozwoju kompetencji technicznych interesuje się psychologią, językami, umiejętnościami miękkimi i uwielbia pracę w środowisku międzynarodowym. W wolnym czasie dzieli się wiedzą w internecie, pisze artykuły o branży IT, chodzi na meetupy, pije kawę i herbatę kraftową oraz relaksuje się w towarzystwie swojego kota.

Prelekcja/Presentation:

Neuroróżnorodność w IT. Dlaczego także Ty potrzebujesz wiedzieć o niej więcej?

Wyobraź sobie sytuację, w której pewnego dnia odkrywasz, że do Twojego mózgu został wgrany zupełnie inny system operacyjny niż do mózgu 90-95% osób. Różne nieporozumienia w sytuacjach społecznych, niedopasowanie w miejscu pracy… Nagle okazuje się, że wszystkie one wynikają z niekompatybilności Twojego systemu z powszechnie dostępnym oprogramowaniem. I choć nie każda aplikacja jest przenaszalna na Twój system, wiele z nich ma dostosowaną wersję i nareszcie możesz ją ściągnąć!

Szacuje się, że nawet do 15-20% populacji ludzkiej to osoby neuroatypowe, czyli charakteryzujące się odmiennym działaniem układu nerwowego i postrzeganiem świata. Grupę tę stanowią osoby w spektrum autyzmu, z ADHD, z dysleksją oraz z kilkoma innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Choć kontakt z osobami neuroatypowymi mamy na co dzień – często o tym nawet nie wiedząc – pojęcie neuroróżnorodności jest wciąż dość nowe i mało poznane, a świat w niewielkim stopniu przyjazny dla tego typu użytkowników.

Nie pomagają stereotypy: zarówno autyzm jak i ADHD nadal wielu osobom kojarzą się z małomównym lub “niegrzecznym” chłopcem. Dziś już wiemy, że ASD i ADHD występują również u dorosłych niezależnie od płci, w według hipotezy “syndromu geeka” może to być szczególnie liczna grupa w branży IT.

Osoby w spektrum autyzmu i ADHD mają szansę stać się wybitnymi specjalistami, m.in. ze względu na tak zwane specjalne zainteresowania, towarzyszący im hiperfokus oraz gotowość do podejmowania różnorodnych aktywności. Mogą także wnieść wiele szczególnych wartości do zespołu, przykładowo konkretne i precyzyjne zasady komunikacji, rzetelność i transparentność w wykonywaniu zadań.
Podczas prezentacji poznamy przykładowe wyzwania napotykane przez osoby neuroatypowe w pracy w IT i zastanowimy się jak najefektywniej pomóc w integracji neuroróżnorodnych zespołów tak, aby wszyscy ich członkowie czerpali satysfakcję z pracy.

Język prezentacji/Language: PL