Loading...

TDubikowski

Tomasz Dubikowski 

W branży IT od 4 lat, obecnie od ponad 2 lat w firmie Luxoft. Senior java developer, scrum master, team leader oraz trener agile. Zawsze chętny do dyskusji, czy wystąpienia na konferencji – ostatnio nawet w Kijowie. Nie wyobraża sobie pracy bez TDD, kocha zmieniać rzeczywistość wokół siebie, pragmatyk nie cierpiący ortodoksji. Wierzy, że nigdy nie jest tak dobrze by nie mogło być lepiej, ani tak źle, żeby się poddać.

W codziennej pracy kładzie szczególny nacisk na jakość tworzonego oprogramowania propagując zasady clean code, testy automatyczne oraz domain driven design. Jako rasowy agilowiec, nigdy nie napisał kodu produkcyjnego bez testów. Za to testy bez kodu – jak najbardziej.

„Tough Love: DEV and QA”

Mogło by się wydawać, że agile jest chaotyczną metodologią, jednak naprawdę wymaga więcej dyscypliny, dojrzałości oraz otwartości niż jakikolwiek inny proces, aby osiągnąć pełną wydajność. Zespoły wielofunkcyjne (cross functional), które są kluczem agile’owego podejścia zmuszają do wyjścia ze swojej strefy komfortu i rozwiązywania problemów spoza naszej specjalizacji. Deweloperzy muszą rozumieć pracę testerów, a testerzy deweloperów. Nie tylko rozumieć, a wręcz potrafić ją wykonać oraz być gotowym do wzajemnej pomocy by razem, jako jeden zespół, dotrzeć do wspólnego celu – działającego oprogramowania wysokiej jakości.

Parafrazując znaną książkę – deweloperzy są z Wenus, a testerzy z Marsa, lub vice-versa. Zależy od punktu widzenia. W życiu nasze dwa światy nie zawsze potrafią się ze sobą dogadać, co może prowadzić do braku satysfakcji z pracy, irytacji, a czasami nawet frustracji. W swojej prezentacji chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami czemu tak się dzieje, jak unikać takich sytuacji oraz jak poprawić relacje między deweloperami oraz testerami posilając się najlepszymi przykładami, których byłem świadkiem.

W swojej prezentacji chciałbym także opowiedzieć trochę więcej o tej części pracy, która najczęściej łączy nasze dwa światy, czyli o testach jednostkowych – po prezentacji mam nadzieję, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że jednak jeden świat. Co testy jednostkowe dają testerom, kto powinien je pisać, jakie są dobre praktyki pisania takich testów? Na te i inne pytania postaram się dać odpowiedź podczas swojego wystąpienia.

Prezentacja do pobrania tutaj.