Oleg Kulynyak
Absolwent politechniki Lwowskiej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Na co dzień zajmuję się automatyzacją procesu testowania aplikacji. Zawsze chętnie poznaję coś nowego, jestem spragniony nowych i ambitnych wyzwań oraz doświadczeń.
Prelegent Agile & Automated Days Poland 2017, WarszawQA.
Certyfikowany trener w obszarze Lean Management, co ma swój odgłos w moim codziennym życiu, oraz życiu zawodowym.
Testy manualne czy automatyczne, po której stronie mocy jesteś?
Automatyzacja testów w ostatnim czasie przybiera na wadze, pod względem jej zastosowania w projektach informatycznych, testowych.
To zjawisko determinuje również rynek pracy, gdzie pojawia się coraz więcej stanowisk dla inżynierów automatyzacji testów. Podobnie oferty dla testerów obfitują w obligatoryjne już umiejętności i doświadczenie z tego zakresu.
Czy to oznacza że Tester Manualny odchodzi do lamusa?
Czy to czas gdzie testy manualne zostaną wyparte przez automatyczne?
Z drugiej strony nadal walczy front środowiska testerskiego, którzy uważają, że automatyzacja to jedynie robotyzacja i bez wnikliwej pracy ludzkiej,
analizy testera, testów eksploracyjnych, zaprojektowanych ze szczegółowością przypadków testowych, nie można weryfikować aplikacji, tym bardziej automatyzować testów.
Czy automatyzacja to wciąż testowanie czy pisanie kodu, i czy to jest zadaniem testera?
Chcemy przedstawić Wam dwa światy zarówno w kwestii podejścia do projektowania jak i wykonywania testów.
Jeden widziany oczyma testera manualnego, a drugi widziany ze strony automatów testowych.
Chcemy pokazać Wam zalety i wady każdego z tych podejść w naszym subiektywnym odczuciu, względem naszych doświadczeń projektowych.
Będziemy chcieli, aby Uczestnicy włączyli się w dyskusję i sami mogli ocenić która ścieżka manualna czy automatyczna jest efektywniejsza, słuszna względem kontekstu, który Wam przedstawimy.
Wspólnie odpowiemy na pytania: czy testy manualne to tylko klikanie, czy automatyzacja to przyszłość dla Testera, w jaki sposób oba podejścia zapewniają jakość i ile kosztują oraz najważniejsze: czy możliwy jest kompromis w tej wojnie?
Język prezentacji (Presentation language): Polski (Polish)
Poziom słuchaczy (attendee level): średniozaawansowany (intermediate) /doświadczony (senior)