Loading...

Arnika Hryszko

Doświadczona testerka oprogramowania, Professional SCRUM Master i trenerka. Od 2008 roku przeszła całą ścieżkę testera-profesjonalisty, począwszy od testów manualnych, wydajnościowych i bezpieczeństwa, poprzez web serwisy, aplikacje mobilne, hurtownie danych, business intelligence, systemy wbudowane i zaawansowaną automatyzację, na zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji w testowaniu kończąc. W pracy, oprócz zabiegania o najwyższą jakość testowanych systemów, szczególnie ceni sobie bliską współpracę z osobami odpowiedzialnymi za inne obszary tworzenia aplikacji. Pomaga zrozumieć, że testowanie to nie wytykanie błędów, a integralna część procesu wytwarzania oprogramowania.
Poza godzinami pracy podróżuje, żegluje, wspina się i strzela.

Testowanie oparte na modelu – niszowe rozwiązanie czy przyszłość testów?

Testowanie oparte na modelu (Model Based Testing) to stosunkowo nowe podejście, które zyskuje sobie jednak coraz większe grono zwolenników. Całkiem niedawno, zostało także dodane do certyfikacji ISTQB jako rozszerzenie poziomu podstawowego. W swojej prezentacji chciałabym przybliżyć nieco tę technikę projektowania przypadków testowych.
Na przykładzie wykorzystania, postaram się pokazać, czy rzeczywiście testowanie oparte na modelu pozwala szybciej i taniej tworzyć lepsze testy – jak jest to przedstawiane przez niektórych. Następnie, razem z uczestnikami wykładu, chciałabym podjąć dyskusję, w której odpowiemy na pytanie czy testowanie oparte na modelu jest raczej niszowym rozwiązaniem, czy może okazać się przyszłością testowania.

Język prezentacji (Presentation language): Polski (Polish)
Poziom słuchaczy (attendee level): wszyscy (all)