Loading...

Z automatyzacją testów funkcjonalnych i wydajnościowych związany od kilkunastu lat. Zdobył doświadczenie w testowaniu w wielu projektach różnorodnych zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym. Od kilku lat jako tech lead prowadzi zespół testów automatycznych, w którym rozwija framework do testów funkcjonalnych Web GUI oraz framework do testów wydajnościowych. Szczególny nacisk kładzie na innowacje, wiarygodność i stabilność działania automatów.

Prelekcja/Presentation:

Współautor/Co-author: Wojciech Biskowski

Don’t be flaky! Stabilizacja drogą do niezawodnych testów automatycznych.

Jedną z najbardziej demotywujących w automatyzacji testów bolączek są flaky tests. Czy da się napisać testy automatyczne, które nigdy nas nie zawiodą? Czy jest to w ogóle technicznie możliwe i ekonomicznie opłacalne?
Wyjaśnimy, czym jest stabilizacja testów i jaką role odgrywa w wykrywaniu, naprawianiu i zapobieganiu flaky tests.
Pokażemy jak debugować dynamiczną treść, spowalniać animacje, wychwytywać niedziałające kliki, czy też radzić sobie z Stale Element Reference Exception. Odpowiemy również na pytanie co robić jak utknęliśmy na jakimś problemie zbyt długo oraz jak skutecznie tworzyć niezależnie dane testowe. Zaproponujemy co warto w swoim frameworku rozwinąć i obsłużyć, żeby był skuteczniejszy w eliminowaniu flaky tests. Pokażemy, jak w ich analizie i identyfikacji przyczyn pomaga nam dobre logowanie oraz Allure.
Na koniec przedstawimy efekty oraz pozytywne skutki uboczne stabilizacji testów.

Język prezentacji/Language: PL