Loading...

Projektant, programista oraz mentor. Automatyzacją testów zajmuje się zawodowo od kilkunastu lat. Szczególnie pasjonuje go rozwój frameworków do testów automatycznych oraz rozwiązywanie trudnych zagadnień. Współautor dwóch autorskich frameworków do testów funkcjonalnych Selenium i testów wydajnościowych Gatling. Programuje na co dzień w Javie oraz Scali. Wolne chwile przeznacza na hobby, jakim jest wspinaczka.

Prelekcja/Presentation:

Współautor/Co-auuthor: Mateusz Bator

Don’t be flaky! Stabilizacja drogą do niezawodnych testów automatycznych.

Jedną z najbardziej demotywujących w automatyzacji testów bolączek są flaky tests. Czy da się napisać testy automatyczne, które nigdy nas nie zawiodą? Czy jest to w ogóle technicznie możliwe i ekonomicznie opłacalne?
Wyjaśnimy, czym jest stabilizacja testów i jaką role odgrywa w wykrywaniu, naprawianiu i zapobieganiu flaky tests.
Pokażemy jak debugować dynamiczną treść, spowalniać animacje, wychwytywać niedziałające kliki, czy też radzić sobie z Stale Element Reference Exception. Odpowiemy również na pytanie co robić jak utknęliśmy na jakimś problemie zbyt długo oraz jak skutecznie tworzyć niezależnie dane testowe. Zaproponujemy co warto w swoim frameworku rozwinąć i obsłużyć, żeby był skuteczniejszy w eliminowaniu flaky tests. Pokażemy, jak w ich analizie i identyfikacji przyczyn pomaga nam dobre logowanie oraz Allure.
Na koniec przedstawimy efekty oraz pozytywne skutki uboczne stabilizacji testów.

Język prezentacji/Language: PL