Loading...

naintest-e1447106422589

Damian Szczurek

Jestem założycielem i współwłaścicielem Cloud Testing Sp. z o.o., znanej szerzej pod nazwą testuj.pl, firmy zajmującej się outsourcingiem testów, szkoleniami oraz dostarczaniem narzędzi i rozwiązań wspomagających procesy QA. Od początku kariery jestem związany z testowaniem oprogramowania. Pracowałem we wrocławskim oddziale BenQ Mobile, potem także w Tieto, a przez 2 lata byłem szefem testów w firmie Bitbar.

„Testowanie w parach”

Chciałbym powiedzieć „kilka słów” o nie nowej już, ale chyba rzadko stosowanej technice testowania, jaką jest testowanie w parach (Pair Testing). Na początku omówię ogólną zasadę techniki, porównam ją do podobnych technik stosowanych przez programistów, czyli np. Pair Programming czy Extreme Programming.
Ponieważ technikę tą stosujemy w testuj.pl (w niektórych projektach) chciałbym opowiedzieć jak i dlaczego zaczęliśmy ją stosować oraz na kilku konkretnych przykładach realnych projektów pokazać statystyki efektywności i kosztów testów w porównaniu z innymi technikami testów.
Na zakończenie prezentacji podzielę się swoimi wnioskami – czy i w jakich projektach, poziomach testów warto zastosować technikę testowania w parach, jakie ma wady i zalety, jakie problemy mogą pojawić się podczas współpracy dwóch testerów (lub testera i programisty) oraz czego te dwie osoby mogą się od siebie nauczyć.