Daniel Dec
Doświadczony tester, inżynier jakości, młodszy programista. Posiada doświadczenie w całościowym zapewnianiu jakości projektów informatycznych, procesie testowania i projektowania i automatyzacji testów oraz testach wydajnościowych. Odnajduje się również w roli konsultanta, technicznego rekrutera czy trenera. Miłośnik paradygmatów XP, pragmatycznego podejścia do testowania, wolnego oprogramowania i otwartej wymiany wiedzy.
Biorący udział w rozwoju oprogramowania komputera pokładowego polskiej misji kosmicznej zespołu PW-SAT2 (http://pw-sat.pl/)
Pomysłodawca i organizator polskiej konferencji Quality Excites (Link) oraz spotkań cyklicznych Quality Meetup (Link). Współtwórca programu nauczania specjalizacji Uniwersytetu Śląskiego „Inżynieria jakości oprogramowania” (Link)
Po godzinach piwowar i etatowy perkusista.
„Odnaleźć się w nanokosmosie”
Pewnego dnia przychodzi do Ciebie szef i mówi, że od dzisiaj przestajesz testować aplikacje webowe i będziesz testował oprogramowanie wbudowane. Oczywiście nie byłoby w tym nic dramatycznego gdyby nie okazało się, że to oprogramowanie wbudowane w nanosatelity. Z pewnością w głowie testera pojawiają się pytania jak bardzo zapewnianie jakości w takim środowisku może się różnić od aplikacji czy systemów „naziemnych”.
Wprowadzę Cię w domenę kosmiczną na przykładzie oprogramowania pisanego na satelity, a konkretnie na czujnik słońca, który poleci na jednej z nich.
Zagadnienia, które się pojawią:
- wprowadzenie w działanie nanosatelitów
- podstawy systemów wbudowanych działających w przestrzeni kosmicznej
- środowisko kosmiczne i jego wpływ na oprogramowanie
- różnice w testowaniu satelity od testowania standardowych aplikacji oraz od testowania przemysłowego oprogramowania wbudowanego
- jak testować, co testować, narzędzia, typy testów, standardy
- jak wygląda piramida testów automatycznych
- ograniczenia w testowaniu
- kompetencje testera satelitów/systemów wbudowanych
- wyniki pracy oraz osobista retrospektywa