Loading...

SpirydoniukMarcin

Marcin Spirydoniuk

Marcin Spirydoniuk – Senior Test Manager w globalnych projektach systemów wbudowanych. W codziennej pracy zajmuje się zarządzaniem, przygotowywaniem oraz wykonywaniem testów manualnych oraz automatycznych aplikacji desktopowych, serwerowych, webowych, a także urządzeń mobilnych. Lubi, gdy coś się dzieje, dlatego stosuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania tak, aby usprawnić proces testowania, a zarazem zminimalizować monotonie pracy.

„Automatyzacja testów z wykorzystaniem robota”

Coraz częściej słyszymy o sile testów automatycznych. Jednakże moim zdaniem jest to jeszcze obszar nowy a zwłaszcza w połączeniu z testowaniem urządzeń peryferyjnych czy też mobilnych. Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi umożliwiających testowanie aplikacji na konkretnym modelu telefonu bądź w wybranym środowisku jak np Android, IOS czy Windows mobile.
Mając potrzebę testowania aplikacji w różnych środowiskach bądź testowania całego urządzenia zapewne będziemy musiał użyć różnych narzędzi do automatyzacji. A co za tym idzie, dublowanie skryptów testowych. Również utrzymanie kodu będzie problematyczne.
Z pomocą może przyjść robot. Robot jest odwzorowaniem testera. Może wykonywać ruchy bądź sekwencje ruchów człowieka. Bez względu czy będzie to Androis, IOS, czy jakiekolwiek inne urządzenie.
Co więcej możemy mieć pewność że robot nigdy nie będzie narzekał na monotonię testów. A jeżeli nawet po wielu latach wypali się, wystarczy wymienić jeden z modułów.
Robot to nie tylko narzędzie do testowania urządzeń mobilnych. Śmiało można takowe rozwiązanie wdrożyć w życie przy wszelakich testach dotykających systemów wbudowanych.

Prezentacja – „Automatyzacja testów z wykorzystaniem robota” – Marcin Spirydoniuk